
Kompaktinis diskas
Kompaktinė plokštelė - optinis diskas informacijai skaitmenine forma įrašyti, saugoti ir platinti.
Pagal įrašymą CD būna vienkartinis ir daugkartinis. Pagal informacijos formatą (failų sistemą) – būna audio diskai – CD-DA ir duomenų diskai – CD-ROM. Standartinė vieno kompaktinio disko talpa yra 650 – 700 MB. Jų įvesties įrenginiai dirba 24 ir 32-gubu greičiais. Vidutiniškai duomenys perduodami 1500 KB per sekundę greičiu.
Informacija į kompaktinį diska įrašoma ir jame skaitoma lazerio spinduliu spiraliniame takelyje. Įrašydamas informaciją į vienkartinio rašymo kompaktinį diską, spindulys išdegina plėvelėje skylutes.
Kompaktiniai diskai yra vienpusiai ir įvairaus skersmens: 80 mm (informacijos talpa 180–200 MiB) arba 120 mm skersmens (informacijos talpa 650–900 MiB).
Istorija
Muzikai skirtus kompaktinius diskus (CD-DA) 1978–1979 m. pradėjo kurti Sony ir Philips kompanijos, tačiau, dėl RIAA spaudimo, diskai nebuvo pradėti gaminti iškart: muzikos industrija buvo suinteresuota maksimaliai panaudoti esamus vinilinių plokštelių bei audiokasečių gamybos pajėgumus.
Masinė CD-DA tipo diskų gamyba prasidėjo 1982–1983 m., tačiau išpopuliarėjo jie tik keleriais metais vėliau. CD-ROM diskų specifikacija paskelbta 1984 m., tačiau dėl to, kad jie buvo neįrašomi, o pačių CD-ROM įrenginių
kaina buvo labai didelė, jų gamyba ėmė populiarėti tik apie 1987–1988 m. (pirma
kompaktiniuose diskuose platinta programa buvo 1987 m. išleista Microsoft
Bookshelf).
Optinių diskų skersmuo ir talpa pasirinkta neatsitiktinai – norėta, kad į kompaktinį
diską (CD), sutilptų vienas ilgiausių muzikinių kūrinių – Liudviko van Bethoveno
„IX simfonija“. CD padarė perversmą pirmiausia muzikos industrijoje, nes buvo
daug patogesnis ir tobulesnio garso už vinilinę plokštelę.
Kompaktinių diskų ateitis ir dabartis
Kalbėti apie kompaktinių diskų išnykimą dar anksti.
Dabartis - Kompaktiniams diskams muzikos rinkoje vis didesnę konkurenciją kelia internete paskelbti muzikos įrašai, kuriuos galima įsigyti legaliai. kompaktiniai diskai susigrąžino populiarumą vakarų Europoje. Kompaktinių diskų populiarumas grindžiamas tuo, kad daug žmonių vis dar įpratę muzikos klausytis vairuodami automobilį ir namuose, naudodamiesi seniau įsigytais grotuvais.
Ateitis – miglota
Manoma, kad kompaktinių diskų ateitis, kurį laiką dar turėtų gyvuoti.


Vienkartinis
Vienkartinis kompaktinis diskas (CD-R) gaminamas iš polimero polikarbonato, kuris dengiamas organinių dažų sluoksniu informacijai įrašyti, šviesą atspindinčiu metalo sluoksniu (pvz., aliuminio lydinio) informacijai skaityti ir apsauginiu sluoksniu.

Daugkartinis
Daugkartiniame kompaktiniame diske (CD-RW) sluoksnis informacijai įrašyti atskiriamas dielektriko sluoksniais (skirtais informacijos įrašymo metu susidariusiai šilumai sklaidyti).